Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Artykuły i wywiady
Paulo Coelho

Podróże luty 1999

tekst Renata Arendt-Dziurdzikowska

 

Wszystko zmienisz w złoto?

 

 

Książki Paulo Coelho są jak łyk świeżej wody w upalny dzień, gdy zmęczenie i znużenie osiąga punkt krytyczny. To tak jakby obudzić się ze snu albo spojrzeć na świat po raz pierwszy - tyle niezwykłych zdarzeń w każdej minucie. Za każdą taką chwilę lekką ręką można oddać wszystkie te lata, które upływają bez marzeń i radości.

 

Powieści "Alchemik" i "Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam" to proste, prościutkie opowieści o poszukiwaniu drogi, o odkrywaniu Własnej Legendy, o miłości. Coelho sprzedaje swoje książki w milionach egzemplarzy na całym świecie (na przykład "Alchemika" kupiło 10 milionów ludzi w 74 krajach). Jest miliarderem, doradza najwybitniejszym politykom, finansistom i ekonomistom. Coelho to prawdziwy guru współczesnego świata, jego książki uchodzą za kultowe. A przecież mówi najprostsze rzeczy pod słońcem! Znane od zawsze: "Odnosisz sukces, jeśli pozostajesz wierny swoim marzeniom. Wszystko zdołasz zmienić w złoto, jeśli robisz to z sercem". "Każdy z nas nosi w sobie dar spełniania marzeń i czynienia cudów".

 

Tajemnice magii i alchemii, które od wieków poruszały i poruszają ludzkie serca i umysły, sprowadzają się do kilku najprostszych prawd, które Coelho przekłada na język literatury. Mówi: "Nasza najprawdziwsza natura nakazuje nam kierować się głosem marzeń i serca, ale to sprawia nam sporo trudności, ponieważ przywykliśmy żyć inaczej". Wszystko, co pisze, jest o Marzeniach i o Sercu. "Kimkolwiek jesteś, cokolwiek robisz, jeśli naprawdę z całych sił czegoś pragniesz, znaczy to, że pragnienie owo zrodziło się w Duszy Wszechświata. Twoim przeznaczeniem jest spełnić wszystkie marzenia i być szczęśliwym".

 

Największe kłamstwo świata brzmi: "Nadchodzi taka chwila, kiedy tracimy całkowicie panowanie nad naszym życiem i zaczyna nim rządzić los". Prawda jest inna: mamy w sobie wszystko, by panować nad własnym życiem, ponieważ jesteśmy częścią potężnej siły, która wprawia w ruch cały Kosmos. Własna Legenda Paulo Coelho to pisanie. Pisarzem chciał zostać już w dzieciństwie. Rodzice stanowczo się temu sprzeciwili, uważali, że to nie jest odpowiednie zajęcie dla syna. Przez wiele lat był hipisem, narkotyzował się, aż w końcu, jak sam mówi, zstąpił do piekieł. Był członkiem brytyjskiej sekty satanistów. Ledwo uszedł z życiem.

 

A jednak nie pisze o tamtych doświadczeniach. Pisze o magii dobrego, niezwykłego życia, o odważnym podążaniu na marzeniami, o poszukiwaniach skarbu, który wszyscy nosimy w sobie. Podobno zło jest fascynujące, dlatego tak triumfalnie nas zdobywa. Ale Coelho pokazuje, że równie fascynujące jest dobro. Anioły nie są nudne.

 

O swoich książkach mówi, że są rodzajem introspekcji dokonywanej oczyma dziecka. I rzeczywiście - Coelho wierzy w magię, cuda, zachwyt, prawdę i miłość. Pisze: "Rzadko zdajemy sobie sprawę, że żyjemy otoczeni Niezwykłością. Wokół nas codziennie dzieją się cuda, zaś anioły próbują na wszelkie sposoby dać znać o sobie". Wszyscy chcemy w to wierzyć, ale boimy się, że inni powiedzą o nas, iż jesteśmy naiwni jak dzieci. Albo nawet śmieszni. A Coelho się nie boi!

 

Myślę, że czytamy jego książki, ponieważ przeczuwamy, a nawet wiemy, że możemy żyć o niebo lepiej. Ale żyć lepiej to każdego dnia otwierać serce. A otwarte serce - jak wiadomo - to ryzyko odrzucenia, bólu i rozczarowań. Chcemy mieć święty spokój, nic nie czuć. Boimy się cierpieć i boimy się żyć. Bohaterka "Nad brzegiem rzeki Piedry usiadłam i płakałam" mówi: "Bez względu na to, czy w życiu kochamy raz, dwa, czy dziesięć razy, zawsze stajemy w obliczu nieznanego. Miłość może nas pogrążyć w ogniu piekieł albo zabrać do bram raju ale zawsze gdzieś nas prowadzi. I czas się z tym pogodzić, ponieważ jest treścią naszego istnienia. Jeśli się jej wyrzekniemy, umrzemy z głodu pod drzewem życia. Miłości trzeba szukać wszędzie, nawet za cenę długich godzin, dni i tygodni smutku i rozczarowań. Bowiem kiedy wyruszymy na poszukiwanie Miłości - ona zawsze wyjdzie nam naprzeciw. I nas wybawi".

 

O wszystkim decyduje serce i ono ustanawia prawa. Człowiek szczęśliwy to ten, który kocha wtedy podbija świat, bez obawy, że cokolwiek utraci. Zaryzykuj! Kochaj! Żyj! Słuchaj swojego Anioła Stróża. Odkryj Własną Legendę i podążaj za nią. I patrz na świat oczami dziecka - namawia Coelho. Takie proste i takie trudne.

 

Podróże luty 1999

Renata Arendt-Dziurdzikowska