Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Autorzy

Bohdan Butenko

Bohdan Butenko

Bohdan Butenko – ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych.

Urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. Spędził tam jednak tylko 8 lat swojego życia, bo już miesiąc po wybuchu II wojny światowej przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszka do dzisiaj.

 

Ukończył najpierw Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, a następnie studia na Akademii Sztuk Plastycznych (1955).

 

W roku ukończenia studiów, Bohdan Butenko został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia (1955) i to on zatwierdzał projekty graficzne książek, które trafiły później do druku. W NK pracował blisko 10 lat.

 

Od roku 1956 rozpoczął ilustrowanie książek różnych pisarzy (zarówno w kraju, jak i za granicą) i stał się także autorem szeregu własnych, kultowych produkcji- Pierwszy! Drugi!! Trzeci!!! (KAW, 1975), Pyś, czyli wiadukt nad chaszczami (Literatura, 1998), Bałwanek Gapiszon (Ezop, 2001), To ja, Gapiszon (Egmont, 2003) oraz wiele innych, w tym cykl o Kwapiszonie (Nasza Księgarnia).

Jest także autorem ilustracji do cyklu dzieł Idriesa Shaha o hodży Nasreddinie Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina, Żarty niedoścignionego hodży Nasreddina, Fortele niewiarygodnego hodży Nasreddina oraz książki E. Leara Dong, co ma świecący nos.

 

Współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży - "Miś", "Płomyczek", "Płomyk", "Świerszczyk". Jego ilustracje pojawiały się także w "Świecie Młodych", a przygody "Gapiszona" zostały zekranizowane.

 

Jest laureatem wielu nagród w kraju i za granicą.

 

Oficjalna strona twórcy:

www.butenko.pl