Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Autorzy

Grzegorz Brzozowicz

Grzegorz Brzozowicz

Grzegorz Brzozowicz (ur. 1960), dziennikarz muzyczny. Dzieciństwo (1972-1977) spędził w Belgradzie, co miało olbrzymi wpływ na jego przyszłość. Od lat jest propagatorem kultury republik byłej Jugosławii. Jest pomysłodawcą projektów muzycznych: Kayah-Bregović (sprzedano 800 tys. płyt), Bregović-Krawczyk, Yugoton i Yugopolis, opartych na piosenkach powstałych na tamtych terenach.

 

W latach 80. organizował koncerty rockowe w warszawskim klubie Riviera-Remont, którego kierownikiem był w latach 1986-88. Pisywał w magazynach muzycznych: „Non Stop”, „Magazyn Muzyczny”, „Rock'N'Roll”, „Machina” (współzałożyciel). W latach 1990-1995 kierował działem muzycznym „Gazety Wyborczej”. Dziś sporadycznie pisuje w: „Playboyu”, „Dzienniku” i „Newsweeku”.

 

Jako radiowiec współpracował z: Programem III PR (1979 - 1992), Rozgłośnią Harcerską, Radiem Kolor, Jazz Radiem, Radiostacją i Radiem PIN.

 

Autor książek: Goran Bregović - Szczęściarz z Sarajewa oraz, wraz z Filipem Łobodzińskim, 100 płyt, które wstrząsnęły światem oraz kilku telewizyjnych filmów dokumentalnych (m.in. Yugonostalgia). Tłumacz książki chorwackiej autorki Vedrany Rudan Ucho, gardło, nóż. Obecnie recenzent muzyczny w programie „Tygodnik kulturalny” nadawanym w TVP Kultura.