Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Autorzy

Polly Williams

Polly Williams

Polly Williams pracowała jako dziennikarka, pisząc m.in. na łamach „Frank”, „You”, „In Style”, „The Sunday Times” i „The Independent”. Debiutowała w roku 2006 powieścią Wzloty i upadki Super Mamy.

Następnie opublikowała A Bad Bride’s Tales, A Good Girl Comes Undone i How To Be Married. Mieszka z mężem i trójką dzieci w Londynie.

 

Autorka o sobie

 

Wychowałam się w Oksfordzie jako jedno z czworga rodzeństwa. Żeby uciec od swoich trzech braci, zaczęłam pisać za szczelnie zamkniętymi drzwiami swojego pokoju – plonem tego okresu w moim życiu jest wiele żenująco złych wierszy.

 

Po ukończeniu studiów (literatura angielska) poświęciłam się dziennikarstwu. Ktoś chce mi płacić za pisanie, przygody i wścibianie nosa w nieswoje sprawy? Temu nie mogłam się oprzeć. W swojej pierwszej pracy stworzyłam i wprowadziłam na rynek czasopismo o modzie „Scene” (obecnie już nie istniejące), gdzie mianowałam siebie redaktorem naczelnym. Później pracowałam dla „Frank”, „Punch”, „You”, „In Style” i pisałam artykuły dla wielu innych redakcji. Dziennikarstwo dostarcza świetnego materiału dla osoby, która chce się zająć pisarstwem. Niestety, jest też świetną wymówką, żeby odkładać to na później.   

 

Ostatecznie, w wieku 31 lat zaczęłam odczuwać lekkie zażenowanie ciągłym mówieniem o tym, że w najbliższej przyszłości napiszę książkę; jakbym odgrywała na żywo skecz, w którym jedna osoba stwierdza „Piszę książkę”, a druga jej odpowiada „Ja też nie”. Zaczęłam więc zapisywać pomysły wieczorem po pracy.

Wtedy zaszłam w ciążę.

 

Moje szanse na napisanie książki zmniejszały się za każdym razem, kiedy musiałam poluzować spodnie o jeden guzik. Postanowiłam wcześnie pójść na urlop macierzyński, sześć tygodni przed terminem porodu, i zająć się pisaniem. Ale ostatniego dnia w pracy, na imprezie pożegnalnej, odeszły mi wody.  

 

Mój syn Oskar urodził się sześć tygodni przed terminem, ważył nie więcej niż książka w twardej oprawie. Ponieważ był malutki i dużo spał, mogłam pisać – w większości nic poważnego. Moment przełomowy nastąpił, kiedy uświadomiłam sobie, że nie mogę znaleźć książki, którą chciałabym przeczytać, książki o sprzecznościach i problemach, z jakimi w dwudziestym pierwszym wieku musi się zmierzyć młoda mama. Tak powstały „Wzloty i upadki super mamy”. Od tamtej pory moim głównym zajęciem jest pisanie książek i czuję, że mi się poszczęściło.  

 

Tyle o mnie. Dziękuję, że poświęciłaś swój czas, żeby to przeczytać. Poniżej kilka informacji uzupełniających.

 

Znak zodiaku: Skorpion

 

Ulubiony kolor: niebieski

 

Obecne ulubione miasto: Nowy Jork

 

Ulubieni twórcy: Jane Austen, William Boyd, EM Forster, Melissa Bank, Jonathan Franzen, Elizabeth Bishop, Raymond Carver, Oscar Wilde, TS Eliot, Hari Kunzru, William Boyd…

 

Czego najbardziej mi brak z poprzedniego życia, zanim zostałam mamą: sen, tańce do świtu, spontaniczne podróże, stroje z kaszmiru, czas dla siebie.

 

Dlaczego uwielbiam być mamą: bo rano mój synek wciąż pachnie snem, bo mówi „tak, a może nie”, bo nie jestem już skupiona wyłącznie na sobie.

 

Co spędza mi sen z powiek: ekologiczna apokalipsa, złe recenzje, złe projekty okładek, terroryści.

 

Dlaczego uwielbiam być pisarką: płacą mi za wymyślanie rzeczywistości, czuję się lekko usprawiedliwiona, bo nie muszę codziennie jeździć do pracy metrem.

 

(ze strony www.pollywilliams.com)