Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Autorzy

Vedrana Rudan

Vedrana Rudan

Vedrana Rudan jest z zawodu dziennikarką. Przed ostatnią wojną na Bałkanach pracowała w radio, przygotowując audycje satyryczne, po 1991 roku została wolnym strzelcem, pisywała felietony do największego w Chorwacji tygodnika Nacional pod wspólnym tytułem Złośliwostki i nowalijki.

Niepokorna i bezkompromisowa w ocenie nowej rzeczywistości, została pierwszym dziennikarzem zwolnionym z pracy po dojściu do władzy Franjo Tudjmana.

Dominującym tematem tych tekstów są stosunki społeczne panujące w jej kraju, a szczególnie - stosunki między kobietami i mężczyznami. Szczerość wypowiedzi Rudan, bezpośredniość, z jaką mówi o sprawach płci i ludzkiej fizjologii, szokują, zaś odwaga i bezkompromisowość wyrażanych opinii może przysparzać jej wrogów. Określana jako "baba z jajami", ma ostry język, bywa, że klnie jak szewc.

 

Kiedy w 2002 r książka Ucho, gardło, nóż ukazała się w Chorwacji, w bałkańskiej prasie zawrzało. "Literacki burdel pełen trujących schematów stworzony przez faszystkę" - pisali zawistni. Czytelnicy ruszyli do księgarń - ktoś wreszcie dołożył równo i Serbom i Chorwatom. Rudan pokazała, w jaki sposób wszechobecność zła wpływa na zwykłego człowieka. Debiutancka książka Rudan odniosła w byłej Jugosławii wielki sukces. Wydano ją zarówno w Chorwacji (pięć wznowień), jak i w Serbii (trzy wznowienia).

 

Do dzś napisała siedem powieści, w tym trzy zostały wydane w Polsce nakładem naszego wydawnictwa: Ucho, gardło, nóż, Miłość od ostatniego wejrzenia i Murzyni we Florencji.

Jej ksiązki zostały przełożone m.in. na albański, angielski, francuski, macedoński, niemiecki, słoweński, rosyjski, węgierski i włoski, a na ich podstawie powstały liczne spektakle teatralne. Krystyna Janda wystawia w swym teatrze monodram Ucho, gardło , nóż od 2005 roku.

 

Vedrana Rudan mieszka w Rijece. Prowadzi bloga pod adresem www.rudan.info.

 

Jej największa miłość? Wnuczka Katja.