Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Książki
Podróże po świecie

"Alfabet zakochanego w Indiach" - powiększona okładka ksiazki "Alfabet zakochanego w Indiach" - okładka ksiazki

Alfabet zakochanego w Indiach

Jean-Claude Carriere

Tłum. Wiktor Dłuski

AutorJean-Claude Carriere
TytułAlfabet zakochanego w Indiach
Tytuł oryginałuDictionnaire amoureux de l'Inde
TłumaczWiktor Dłuski
Koncepcja graficznaMichał Batory
Redakcja/korektaBogna Piotrowska
ISBN978-83-89933-05-5 (miękka)
Copyrights© Edtions Plon, 2001
© for the Polish edition by Drzewo Babel, Warszawa 2009
Published by arrangement with Literary Agency "Agence e l'est".
All rights reserved
Cena wydania miękkiego40,00 zł

„Kto nie lubi ludzi, niech do Indii nie jedzie. Nie można zwiedzać tej osobliwej republiki w bezpiecznym kokonie, w autobusie turystycznym, jadącym od zabytku do zabytku, z oczami zamkniętymi na kraj i ludzi. Byłoby to zamierzenie niepojęte, niewykonalne. Najważniejszym krajobrazem jest tutaj tłum. Uczestniczy we wszystkim. Pewnie dlatego bohaterów literatury indyjskiej od najdawniejszych czasów tak często pociągało wygnanie i samotność, wyrzeczenie, odejście”.

 

Indie to wyzwanie dla wzroku i dla rozumu: tyle ludów, tyle języków, zwyczajów, wierzeń, kolorów. Tyle przeszłości w takiej teraźniejszości. Można pomyśleć, że taki kraj nie istnieje. A przecież demokracja indyjska działa. Jakim cudem? Ta książka – w której miłość stara się nie być ślepa – próbuje odpowiedzieć na to pytanie, klucząc stale – i bardzo po indyjsku – pośród miejsc, bogów, ludzi, przypadków. Bez przerwy zmieniamy temat, przechodzimy od pojęcia do anegdoty, a na wodzy trzyma nas niewidzialna, lecz przepotężna siła: wielka księga ludzkości – Mahabharata.

 

„Za pierwszego przewodnika miałem Mahabharatę, którą poznałem i mogłem zaadaptować na scenę dzięki Peterowi Brookowi. Ten poemat służył nam w Indiach za przepustkę, prowadził nas do wszystkich szkół teatru i tańca, od wsi do wsi i od człowieka do człowieka. Zawdzięczam mu wiele. Bez oswojenia z tym poematem, bez mego podziwu dla niego, nie byłoby tej książki. W Indiach Mahabharata była moją pierwszą miłością”.

Tę książkę kupisz tutaj: