Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Książki
Podróże duchowe


Pisane obrazem

"Fortele niewiarygodnego hodży Nasreddina" - powiększona okładka ksiazki "Fortele niewiarygodnego hodży Nasreddina" - okładka ksiazki

Fortele niewiarygodnego hodży Nasreddina

Idries Shah

Tłum. Piotr Laskowski, Sebastian Matuszewski

AutorIdries Shah
TytułFortele niewiarygodnego hodży Nasreddina
Tytuł oryginałuThe Subtleties of the Inimitable Mulla Nasrudin
TłumaczPiotr Laskowski, Sebastian Matuszewski
Koncepcja graficznaMichał Batory
IlustracjeBohdan Butenko
Redakcja/korektaMagdalena Górska, Maria Rawska
ISBN83-918441-4-5 (miękka)
Copyrights© 1983 by Idries Shah, The Octagon Press Ltd., London
© 2004 for the Polish edition by Drzewo Babel
© 2004 for the illustrations by Bohdan Butenko
Cena wydania miękkiego30,00 zł

Kiedy pewnego razu zapytano hodżę Nasreddina, co się dzieje ze starym księżycem, kiedy wschodzi nowy, odpowiedział, że kroi się go na maleńkie kawałeczki, z których powstają gwiazdy. Ile gwiazd na niebie, tyle opowieści o tureckim mędrcu.

 

Hodża Nasreddin, duchowy brat Dyla Sowizdrzała i Herszela z Ostropola, urodził się w małej tureckiej wiosce w środkowej Anatolii na początku XIII wieku. Podobno -– bowiem widuje się go do dziś w najlepszym zdrowiu w wielu zakątkach świata. Był ważną postacią w otoczeniu okrutnego Tamerlana. Podobno – bowiem faktem posiadania takiego nadwornego mędrca miałby ochotę pochwalić się niejeden władca. Był profesorem teologii i sędzią. Podobno – bowiem mądrość i sprawiedliwość rzadko chodzą w parze z zaszczytami. Pewne jest natomiast, że hodża Nasreddin nie przestaje rozśmieszać, zadziwiać i uczyć. Niech ludzie śmieją się ze mnie, mawiał, dobrze, żee są jeszcze na świecie ludzie, którzy potrafią się śmiać.

 

Humor hodży jest przewrotny, pełen paradoksów, bo i taka jest natura ludzka. Niektóre z jego przypowieści są jak muzyczne evergreeny w interpretacji prawdziwego mistrza – temat jakby znajomy, ale jakie niesamowite wykonanie! Inne zaskakują odkrywczym spojrzeniem na współczesny świat, w którym wiekowy Nasreddin czuje się równie dobrze jak w podróży po średniowiecznym oriencie na grzbiecie swojego osła.

 

Czytajmy hodżę Nasreddina – lektura to nieobowiązkowa, ale jakże wyjątkowa.

Więcej o książce Fortele niewiarygodnego hodży Nasreddina

Tę książkę kupisz tutaj: