Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Książka

Wojciech Eichelberger i Renata Dziurdzikowska, Mężczyzna też człowiek - fragmenty

 

Renata Dziurdzikowska

- Mężczyźni boją się małżeństwa. To dla nich pułapka, z której trudno się wydostać. Ale badania pokazują, że żonaci mężczyźni żyją dłużej niż kawalerowie, wdowcy czy rozwodnicy. Są zdrowsi i szczęśliwsi. My, kobiety, często latami czekamy na to, by mężczyzna, z którym jesteśmy, zdecydował się wreszcie na trwały związek. Czego boją się mężczyźni?

 

Wojciech Eichelberger

- Utraty świeżo zdobytej wolności. Współczesny mężczyzna uzyskuje niezależność materialną i emocjonalną w okolicach trzydziestki, i to tylko wtedy gdy szczęście mu dopisze. Wychodzi z wojska, kończy studia, zdobywa zawód, urządza się. Łapie wiatr w żagle. Około trzydziestki czuje, że żyje. Może wreszcie robić, co chce.

- A kobieta chce mu zabrać tę wolność, usidlić go, zniewolić? Czy tak myślą mężczyźni?

- Tak, ponieważ takie są najczęściej nasze doświadczenia z matkami. Bardzo wielu mężczyzn w dzieciństwie zostało emocjonalnie opuszczonych, a czasami wręcz odrzuconych przez ojców. Siłą rzeczy stajemy się nadmiernie zależni od matek, które są albo zbyt opiekuńcze, albo zbyt zniecierpliwione tym, że taka odpowiedzialność na nie spada i nie mają jej z kim dzielić. Nadopiekuńczość nie jest miłością - to nieświadoma, wroga manipulacja w celu uzależnienia dziecka od siebie. Zarówno synowie matek nadopiekuńczych, jak i matek otwarcie wrogich, z oczywistych powodów boją się trwałego związku z kobietą. Niestety, nauczyliśmy się z naszych doświadczeń z matkami, że życie pod jednym dachem z kobietą jest ogromnym kłopotem, że trzeba się wypłacać, wyrabiać, nadmiernie ograniczać i brać na swoje barki zbyt dużą odpowiedzialność. Dla większości opuszczonych synów bycie z matką nie jest niestety szkołą tworzenia pozytywnej relacji z kobietą, lecz jedynie szkołą przetrwania. Tego uczymy się też od naszych ojców, którzy jeśli w ogóle radzą sobie z żonami, rzadko są z nimi w naprawdę bliskich związkach. Młody mężczyzna pyta więc: ŇPo co mam w to wchodzić?Ó. Niewielu z nas wie o tym, że dzielenie życia z kobietą może stać się arcyciekawą podróżą, bliskim, otwierającym serce spotkaniem z drugim człowiekiem. Zakładający rodziny młodzi mężczyźni najczęściej nie mają dobrych wzorów do naśladowania ze swojego dzieciństwa. To, co można nam, mężczyznom, zapisać w tej sprawie na plus, to szczerość. Uczciwie przyznajemy się do tego, że nie jesteśmy gotowi, boimy się, że nie damy rady sprostać zadaniu tak odpowiedzialnemu jak rodzina.