Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Książki
Podróże duchowe

"Krąg łgarzy" - powiększona okładka ksiazki "Krąg łgarzy" - okładka ksiazki

Krąg łgarzy

Powiastki filozoficzne z całego świata (tom 1)

Jean-Claude Carrière

Tłum. Wiktor Dłuski

AutorJean-Claude Carrière
TytułKrąg łgarzy
Powiastki filozoficzne z całego świata (tom 1)
Tytuł oryginałuLe cercle des menteurs (tome 1)
TłumaczWiktor Dłuski
Koncepcja graficznaMichał Batory
Redakcja/korektaMaria Szoska
ISBN978-83-89933-59-1
Copyrights© 1998, by Éditions Plon
© 2013 for the Polish edition by Drzewo Babel
Published by arrangement with Literary Agency „Agence de l’Est” All rights reserved
Cena wydania miękkiego49,00 zł

Historie o mądrości? To płaskie jak uroczyste rozdanie nagród. Historie o umiejętności życia? O nauczaniu? Historie zabawne i pożyteczne, jakby powiedziano niegdyś? Zabawne historyjki? To by wyglądało na zbiór dowcipów. Baśnie o przestrzeni i czasie? O tym co tutaj i co gdzie indziej? O wczoraj i o zawsze?

Historie przemyślane, wypracowane, stworzone po to, by pomagać żyć, a czasem umrzeć. Często nas zdumiewają, rozśmieszają i w ten sposób rozbudzają naszą czujność, ale także rozbrajają nas. Kto się śmieje, ten łatwiej godzi się z tym co nie do przyjęcia, a nawet bezczelne, tajemnicze.

Te opowieści włóczą się po ulicach, zwłaszcza nocami. W pozornym dobrobycie stanowią nieoczekiwany element zaciekawienia, niepokoju. Dotykają z wdziękiem wszystkich punktów ludzkich niepewności, niczym iskry latające wokół jednego ogniska. Wydaje mi się, że w pełni zasługują na nazwę „baśni filozoficznych”.

 

Jean-Claude CARRIÈRE

Francuski pisarz, eseista, tłumacz, dramaturg, scenarzysta. Pisał scenariusze do filmów światowej sławy reżyserów, takich jak Luis Buñuel, Miloš Forman, Andrzej Wajda, Louis Malle, Volker Schlöndorff, Jean-Luc Godard, Carlos Saura, Michael Haneke.

Kilkunastoletnia współpraca z Peterem Brookiem zaowocowała 9-godzinną adaptacją sceniczną sanskryckiego eposu Mahabharata. Nakładem wydawnictwa Drzewo Babel ukazały się książki Alfabet zakochanego w Indiach i Alfabet zakochanego w Meksyku.

Więcej o książce Krąg łgarzy

Tę książkę kupisz tutaj: