Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Książki
Podróże po świecie


Niezwykłe biografie

"O chłopcu, który ujarzmił wiatr" - powiększona okładka ksiazki "O chłopcu, który ujarzmił wiatr" - okładka ksiazki

O chłopcu, który ujarzmił wiatr

William Kamkwamba i Bryan Mealer

Tłum. Wojciech Mitura

AutorWilliam Kamkwamba i Bryan Mealer
TytułO chłopcu, który ujarzmił wiatr
Tytuł oryginałuThe Boy Who Harnessed the Wind. Creating Currents of Electricity and Hope
TłumaczWojciech Mitura
Koncepcja graficznaMichał Batory
Redakcja/korektaBogna Piotrowska
ISBN978-83-89933-21-8
Copyrights© 2009 by William Kamkwamba and Bryan Mealer
© 2010 for the Polish edition by Drzewo Babel
Published by arrangement with HarperCollins Publishers
All rights reserved
Cena wydania miękkiego38,00 zł

Kiedy w 2002 roku susza niszczy zbiory na polach Malawi i tysiące ludzi umiera z głodu, William Kamkwamba ma 13 lat i z ciężkim sercem musi porzucić szkołę. Nie czeka na cud, lecz niewiele myśląc bierze sprawy w swoje ręce. Z odrobiną kukurydzianego kleiku w żołądku, z książką z wiejskiej biblioteki w ręku, uzbrojony w ciekawość i determinację, zabiera się do realizacji śmiałego planu: dać swojej rodzinie elektryczność. Całymi miesiącami grzebie w śmietnikach i na złomowisku, wyprasza od ojca zepsuty rower, wykopuje spod ziemi stare rury PCW… Z tych niepotrzebnych już nikomu „skarbów”, zamiast walczyć z wiatrakami, wiatraki buduje i przeobraża swój kawałek świata.

O chłopcu, który ujarzmił wiatr to niezwykła, krzepiąca opowieść o potędze ludzkiej pomysłowości i harcie ducha wobec przeciwności losu.

 

 

William Kamkwamba jest studentem African Leadership Academy, panafrykańskiej szkoły w Johannesburgu w Afryce Południowej. Posiada tytuł 2007 TED Global Fellow, jego sylwetkę zamieścił „Wall Street Journal” a jego wynalazki można znaleźć wśród ekspozycji Muzeum Techniki i Przemysłu w Chicago. Często bywa zapraszany na wykłady, by opowiedzieć swoją historię, a w roku 2008 wystąpił na Światowym Forum Gospodarczym w sprawie Afryki.

 

Bryan Mealer jest autorem książki All Things Must Fight to Live: Stories of War and Deliverance in Congo, o wojnie w Demokratycznej Republice Konga. Był korespondentem Associated Press, pisuje na łamach wielu czasopism, m.in. „Harper’s” and „Esquire”.