Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Książki
Podróże duchowe


Pisane obrazem

"Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina" - powiększona okładka ksiazki "Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina" - okładka ksiazki

Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina

Idries Shah

Tłum. Anna Dierzgowska i Piotr Laskowski

AutorIdries Shah
TytułWyczyny niezrównanego hodży Nasreddina
Tytuł oryginałuThe Exploits of the Incomparable Mulla Nasrudin
TłumaczAnna Dierzgowska i Piotr Laskowski
Koncepcja graficznaMichał Batory
IlustracjeBohdan Butenko
Redakcja/korektaSebastian Matuszewski i Maria Rawska
ISBN83-918441-3-7 (miękka)
Copyrights© 1974 by Idries Shah, The Octagon Press Ltd., London
© 2003 for the Polish edition by Drzewo Babel
© 2003 for the illustrations by Bohdan Butenko
Cena wydania miękkiego30,00 zł

Zbiór zabawnych opowiastek o przygodach legendarnego hodży Nasreddina zebranych przez jednego z największych dwudziestowiecznych mistrzów i popularyzatorów myśli sufickiej. Mimo że podania o Nasreddinie liczą sobie już kilka wieków, sam hodża nic nie traci ze swej żywotności. Ten niedościgniony nauczyciel, najgłupszy z mędrców i najmędrszy z głupców, istniejący w tym świecie - jak sam miał to określić - na opak, w swoich przypowiastkach obnaża hipokryzję ludzkiego rozumowania i absurdalność naszych codziennych zachowań. Dzięki otwarości i elastyczności umysłu wychodzi cało ze wszystkich opresji i najdziwniejszych przygód, wprawiając w zdumienie uczonych mężów i największych władców. Sam pozostaje nieuchwytny, jawiąc się raz jako skończony głupiec, to znów jako osobnik obdarzony ponadprzeciętną inteligenencją, a niekiedy nawet jako mistrz wiedzy tajemnej.

Nie wiadomo dokładnie ani kiedy, ani gdzie urodził się hodża Nasreddin, choć opowieści o nim spotkać można w ludowych podaniach wielu krajów Azji, Afryki i Europy. Derwisze często odwołują się do jego przygód, by zilustrować pułapki ludzkiego umysłu. Sufi, dla których głęboka intuicja jest jedyną prawdziwą drogą do wiedzy i wyższego poznania, używają jego przypowiastek jako ćwiczeń. Wydaje się oczywistym, że ta cudowna, bezpretensjonalna literatura ukrywa niejedno podwójne dno.

Poznając przygody Nasreddina, można śmiać sie do rozpuku, niejednokrotnie jednak zatrzymujemy się porażeni i zdemaskowani.Już wkrótce także nad Wisłą będą krążyć z ust do ust - jak dowcipy - opowiastki o hodży. Tym bardziej, że Bohdan Butenko nadał nieśmiertelnemu hodży bardzo słowiańskie rysy.

 

Rysunki na grzbiecie książki

Więcej o książce Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina

Tę książkę kupisz tutaj: