Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Książki
Powrót do domu

"Zabić gołębia " - okładka ksiazki

Zabić gołębia

Stephen Kelman

Tłum. Wojciech Mitura

AutorStephen Kelman
TytułZabić gołębia
Tytuł oryginałuPigeon English
TłumaczWojciech Mitura
Koncepcja graficznaMichał Batory
Redakcja/korektaBogna Piotrowska
ISBN978-83-89933-84-3
Copyrights© 2011, by Stephen Kelman
© 2013 for the Polish edition by Drzewo Babel
All rights reserved
Cena wydania miękkiego38,00 zł

Świeżo przybyły z Ghany jedenastoletni Harrison Opoku mieszka z matką i starszą siostrą na dziewiątym piętrze wieżowca w jednym z londyńskich blokowisk. Zupełnie nieświadomy czyhających na niego zagrożeń Harri, wicemistrz swojej klasy w sprincie, pędzi przez nowe życie w butach z trzema paskami Adidasa własnoręcznie namalowanymi czarnym flamastrem.

Równie zafascynowany osiedlowym gangiem, co gołębiem przysiadającym na jego balkonie, Harri przyswaja sobie wiele osobliwych elementów nowego życia w Anglii: obserwuje, słucha i uczy się sztuczek umożliwiających przetrwanie w miejskiej dżungli.

Kiedy jednak na głównej ulicy osiedla, od ciosów nożem ginie chłopiec, i policka apeluje o zgłaszanie się świadków, zapada zmowa milczenia. Harri postanawia wszcząć własne śledztwo. W ten sposób nieświadomie naraża kruchy kokon bezpieczeństwa, jakim matka otoczyła rodzinę.

Zabić gołębia, historia zderzenia niewinności z przemocą, nadziei z brutalnością świata, ukazuje przejmujący portret chłopca u progu dorosłości.

 

Ta powieść z godnym podziwu mistrzostwem pokazuje przerażonych nastolatków kryjących się pod maskami twardzieli z gangu.

Observer

 

Historia Harrisona wciąga bez reszty. Jedną z najtrudniejszych rzeczy w literaturze jest pisanie z punktu widzenia dziecka. Stephen Kelman robi to genialnie.

Guardian

 

Powieść Stephena Kelmana to przejmująca historia, wartka akcja i pełni wdzięku bohaterowie. Żywy portret namalowany uczciwie, życzliwie i dowcipnie.

Daily Telegraph

Więcej o książce Zabić gołębia

Tę książkę kupisz tutaj: