Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Książki
Podróże duchowe


Pisane obrazem

"Żarty niedoścignionego hodży Nasreddina" - powiększona okładka ksiazki "Żarty niedoścignionego hodży Nasreddina" - okładka ksiazki

Żarty niedoścignionego hodży Nasreddina

Idries Shah

Tłum. Tomasz Kłoszewski

AutorIdries Shah
TytułŻarty niedoścignionego hodży Nasreddina
Tytuł oryginałuThe Pleasantries of the Incredible Mulla Nasrudin
TłumaczTomasz Kłoszewski
Koncepcja graficznaMichał Batory
IlustracjeBohdan Butenko
Redakcja/korektaBogna Piotrowska
ISBN978-83-918441-8-2 (miękka)
Copyrights© 1983 by Idries Shah, The Octagon Press Ltd., London
© 2009 for the Polish edition by Drzewo Babel
© 2009 for the illustrations by Bohdan Butenko
Cena wydania miękkiego30,00 zł

Już przy pierwszym spotkaniu z opowieściami o hodży Nasreddinie ulegamy zniewalającemu urokowi tej postaci. Podobno już w wieku szkolnym Nasreddin posiadał tak zdumiewający dar rozbudzania zainteresowania swoimi historiami, że cierpiały na tym postępy w nauce jego kolegów. Nauczyciel, który sam był wielkim mędrcem, nie mógł sobie poradzić z tym żywiołem, więc postanowił rzucić na młodzieńca urok:

Od tej chwili, choćbyś stał się najmądrzejszym z mędrców, ludzie zawsze będą się z ciebie śmiali.

Od tej też chwili, kiedy człowiek usłyszy choć jedną historię Nasreddina, nie będzie mógł się wyzwolić spod jej uroku, dopóki nie wysłucha siedmiu kolejnych.

 

Zdumiewające, jak wielu, początkowo niechętnych opowieściom hodży, stało się z czasem ich nałogowymi wielbicielami.Sprawkami Nasreddina interesują się takie potęgi jak Stany Zjednoczone, Rosja i komunistyczne Chiny. W raporcie z konferencji poświęconej fizyce wysokich energii w Coral Gables na Florydzie jego opowieści służą ilustracji zjawisk, które wymykają się zwykłym terminom naukowym. Za czasów Związku Radzieckiego w Azji Centralnej nakręcono film o naszym bohaterze, a w Pekinie opublikowano o nim książkę – po angielski i chińsku.

 

Samego hodżę zapewne rozbawiłaby reakcja niektórych uczonych ekspertów. Wśród brytyjskich orientalistów dominuje pogląd, że Nasreddin nie należy do kręgu sufickich nauczycieli, natomiast przeciwnego zdania są badacze w Bejrucie i Karaczi.Jedno jest pewne: hodża nie daje się zaszufladkować i ciągle jest nam potrzebny.

 

Według jego własnych słów:

Baw się dobrze, albo przynajmniej spróbuj – a na pewno kogoś zdenerwujesz. Jeśli tego nie zrobisz – na pewno kogoś zdenerwujesz.

Idries Shah

Więcej o książce Żarty niedoścignionego hodży Nasreddina

Tę książkę kupisz tutaj: