Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Książka

Znalezione w Internecie komentarze czytelników na temat książki Koniec pieśni - cytaty

 

Dostałam na walentynki wydawałoby się nietypową jak na te okoliczności książkę „Koniec pieśni“. Ale jej sens zrozumiałam po przeczytaniu tuwińskiej sentencji: „Człowiek potrzebuje bliskości drugiego człowieka; samotność ma zęby, bycie we dwoje usta“. Po prostu piękna opowieść o życiu w zgodzie z naturą, ludziach i ich zwyczajach i emocjach tak nam odległych, a zarazem tak ważnych.

autor cytowanego wpisu: falada

forum.o2.pl/temat.php?id_p-5416150

 

 

Książka wydana bardzo ładnie, leżąc na półce w księgarni, aż prosi się o kupno i przeczytanie. Jest napisana bardzo pięknym poetyckim językiem, jednak fabuła opiera się w dużej mierze na życiu codziennym bohaterów – członków tuwińskiej rodziny. Opisywane są między innymi ich codzienne obowiązki, takie jak dojenie trzody czy oprawianie skór. Jednak są to tylko szczegóły, sprawiające, że powieść staje się bardziej wiarygodna. Tematem książki jest pokazanie mentalności tych ludzi. I co najdziwniejsze, w tej dziedzinie nie różnią się oni zbytnio od mieszkańców innych krajów. Zdradzają, kochają, nienawidzą, boją się, cierpią, dają, radują się. Mają podobne problemy, tak samo często robią coś wbrew sobie – tylko dlatego, że tak należy. Jednak ukazane są także różnice – u Tuwińców nic nie może się zmarnować, zwierzęta są tak samo ważne jak ludzie, jak sprzęt domowy, narzędzia. O wiele bardziej szanują to, co posiadają, bo do wszystkiego musieli dojść ciężką pracą. Formuła powieści jest tak dobrana, że po zakończeniu lektury mamy wrażenie, że jest to tylko mała cząstka jakiejś większej opowieści. Opowieści, którą jest historia całego narodu...

autor cytowanego wpisu: KoperW

biblionetka.pl/ks.asp?id-92214

 

 

Książka świetna. Byłem zachwycony treścią. Bohaterowie, opisy, dialogi - wszystkie te elementy są na najwyższym poziomie literackim. Jednak nie to jest największą zaletą tej książki. Najważniejszy jest przedstawiony w niej świat - świat niby prosty, nieskomplikowany, świat tuwińców - prostych nomadów. W miarę zagłębiania się w fabułę, poznawania historii bohaterów, dowiadujemy się jak ten świat jest podobny do naszego... Po zakończeniu lektury kilka dni myślałem nad treścią. W przyszłości nie raz jeszcze po nią sięgnę, i jestem pewien, że za każdym razem będę do niej wracał z taką samą przyjemnością.

autor cytowanego wpisu: Adrian Kraśnik

merlin.pl/Koniec-piesni/browse/product/1,581702.html

 

 

Na początku książkę czyta się bardzo dziwnie - opisywani bohaterowie, ogólnie cała kultura jest tak różna od tego do czego zwyczajny europejczyk jest przyzwyczajony, że niektórych ich zachowań nie do końca się rozumie. Jednak w miarę czytania, zagłębiania się w fabułę, czytelnik zaczyna rozumieć, że są to najzwyczajniejsi ludzie na świecie. Żyją w taki sam sposób w jaki żyli ich przodkowie, inaczej niż my, jednak jako ludzie niczym się od nas nie różnią. Mają te same problemy moralne, egzystencjalne. To jest główne przesłanie tej książki - ludzie na całym świecie są ludźmi, bez względu na to gdzie i jak żyją. Książka jest napisana pięknym, poetyckim językiem, jednak czyta się ją bardzo przyjemnie i w miarę szybko. Polecam bardzo, jest to jedna z najlepszych powieści jakie miałam okazję ostatnio czytać.

 

autor cytowanego wpisu: Tamara Koniecpolska

merlin.pl/Koniec-piesni/browse/product/1,581702.html