Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Archiwum wydarzeń

Wróć do wydarzeń bieżących

Konkurs na scenariusz trailera książki rozstrzygnięty!

 

Zadanie nie było łatwe - należało napisać scenariusz zwiastuna książki "Zwycięzca jest sam" Paulo Coelho, która ukaże się w Polsce 22 maja. Ale uczestnicy konkursu stanęli na wysokości zadania - gratulujemy kreatywności, wyobraźni i talentu!

 

Jury pod przewodnictwem słynnego scenarzysty Cezarego Harasimowicza nie miało łatwego zadania. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych scenariuszy wybrało 15, które zostanie nagrodzone. Zwycięski trailer zostanie zrealizowany przez profesjonalną ekipę filmową pod czujnym okiem wydawnictwa Drzewo Babel i wyświetlany w kinach sieci Cinema City w całym kraju - z nazwiskiem jego autora! Autorzy 3 najlepszych skryptów dostaną aparaty cyfrowe, a 10 najciekawszych koncepcji nagrodzimy książkami z autografami autora - Paulo Coelho. To jeszcze nie koniec - przyznano również 5 wyróżnień, które zostaną nagrodzone filmowymi niespodziankami od INTERIA.PL.

 

Lista nagrodzonych:

 

I miejsce Zuzanna Popik

II miejsce Marta Soja, Wrocław

III miejsce Aleksandra Galert, Skwierzyna

 

Książki "Zwycięzca jest sam" z autografem Paulo Coelho otrzymają zdobywcy pierwszych trzech miejsc oraz:

 

Michał Pilich, Szczecin

Anna Krzemińska, Kraków

Beata Ryżewska, Piotrków Trybunalski

Monika Kociołek, Pionki

Hubert Bąk, Trzebiel

Agnieszka Szczepaniak, Poznań

Jola Niedzwiecka, Warszawa

 

Wyróżnienia - niespodzianki filmowe od INTERIA.PL:

 

Konrad Wilk, Prace Duże

Bogna Kowalczyk, Legionowo

Jerzy Skowron, Oława

Kamil Hoffmann, Warszawa

Karina Caban-Rusinek, Częstochowa

 

A oto werdykt Cezarego Harasimowicza:

 

Konkurs nie był łatwy. Napisanie scenariusza trailera – mówiąc po polsku „zajawki” – zapowiadającej powieść, która jeszcze nie ukazała się drukiem wymaga nie lada zdolności, wyobraźni i intuicji. Patrząc na statystyczną średnią uczestników konkursu, owymi przymiotami wykazały się bardziej panie niż panowie. Czy to świadczy o słabości, wymieraniu, czy lenistwie płci brzydkiej? A może po prostu kobiety są wierniejszymi czytelniczkami Paula Coelho? Ano, ano… Mimo iż szczegółowa treść książki była słabo znana, szacowny Autor w krótkich słowach wyraził przesłanie swojego dzieła: w dzisiejszych czasach prawdziwe wartości przegrywają z blichtrem, ułudą sławy i fałszywym sukcesem; rzucono je jak towar na targowisko próżności. Ci, konkursowicze, którzy potrafili odczytać to przesłanie i przełożyć na zwięzłą treść, na filmowy obraz oraz na reklamowy przekaz – wyróżnili się. A wśród wyróżnionych wybili się trzej uczestnicy.

 

Pani Zuzanna Popik, zwyciężczyni, połączyła w swoim tekście trzy wymienione przeze mnie wyznaczniki w sposób harmonijny i zasługujący na główną nagrodę. W jej scenariuszu mamy fabułę opartą na historii głównego bohatera. Ten zabieg zbliża nas w emocjonalny sposób do treści. Autorka zastosowała bardzo umiejętnie „filmową” metodę polegającą na grze kontrastów, które w metaforyczny, ale i czytelny sposób odzwierciedlają przesłanie powieści: blichtr i związana z nim zbrodnia kontra świat prawdziwych wartości. Dodajmy do tego proporcjonalnie zakomponowaną zwięzłość, czytelność przekazu reklamującego książkę – i mamy pierwsze miejsce na podium.

 

Stopień niżej znalazł się scenariusz pani Marty Soi. Jest to bardzo szczegółowy zapis tajemniczej historii, która zaczyna się zaskakującą sceną umiejscowioną na czerwonym festiwalowym dywanie w Cannes, unurzanym we krwi i śladach zbrodni. Dobre trzęsienie ziemi na początek, którego przyczynę poznamy później, niejako w retrospekcji. Interesujący zabieg formalny – czerń i biel obrazu z wydobytym trzecim kolorem – czerwienią. Trick nie nowy, ale ciekawy. Przedstawiona historia wciąga nas i kusi tajemniczością.

 

Trzecie miejsce zdobyła jeszcze jedna pani – Aleksandra Galert. To bardzo profesjonalny scenariusz reklamowy. Nagroda za zawodowstwo.

 

I na koniec refleksja starzejącego się czytelnika: dożyliśmy czasów, kiedy to literaturę reklamujemy filmem. O ile słaba pamięć jurora nie myli go, to zazwyczaj było odwrotnie – najpierw pisano książkę, a później na jej bazie powstawał film. Cóż, jako filmowca odwrotna kolej rzeczy powinna mnie cieszyć. No to niech cieszy.

 

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim dziękujemy za udział w konkursie!