Wydawnictwo DRZEWO BABEL

Archiwum wydarzeń

Wróć do wydarzeń bieżących

Teatr Lalki i Aktora Kubuś, Kielce

 

Premiera spektaklu Alchemik

 

14 maja 2005 roku w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach odbyła się premiera spektaklu Alchemik na podstawie ksiażki Paula Coelho.

 

Alchemik jest adaptacją słynnej książki Paulo Coelho o tym samym tytule, która już od kilku lat zajmuje czołowe miejsca na światowych listach bestsellerów, a w niektórych krajach stała się lekturą szkolną.

 

Co takiego jest w Alchemiku, że w czasach, kiedy prawie w ogóle nie czyta się książek, pochłaniają go zarówno dorośli jak i młodzież, a teatr wprowadza na scenę? Od pierwszych stron zostajemy przeniesieni do baśniowego świata, w którym czujemy się bardzo dobrze. Jest to świat alegorycznego języka, ciekawych przypowieści, symbolicznych postaci i zgrabnych sformułowań. Tajemniczą atmosferę stwarzają powtarzane co jakiś czas słowa-klucze, takie jak: Dusza Świata, Język Wszechświata, Własna Legenda, Jedyna Rzecz, Wielkie Dzieło czy Mektub, których czytelnik nie musi rozumieć, ale wystarczy, że działają pobudzająco na jego wyobraźnię i uczucia. Może właśnie dlatego książka ta jest tak absorbująca w swojej formie. W Alchemiku można dostrzec wpływy Pisma Świętego, filozofii wschodnich, mitologii, a nawet magii. (...)

Przesłanie książki jest dosyć proste i oczywiste. Człowiek powinien wierzyć w siebie i sam decydować o swoim losie: Nikomu nie wolno drżeć przed nieznanym, gdyż każdy jest w stanie zdobyć to, czego pragnie i to, czego mu potrzeba. Taka postawa nie pozwala człowiekowi uwierzyć w największe kłamstwo świata. Ważne są też znaki, które musimy odczytywać, by spełnić Własną Legendę, czyli to, co zawsze pragnęliśmy i powinniśmy robić. Człowiek, który lekceważy znaki, błądzi i nie może odczytać Własnej Legendy.

 

Ks. Eugeniusz Burzyk

 

Spektakl w konwencji teatru czarnego.

 

www.teatr-kubus.pl